Sabilizovaný mach, Sobí mach, Kopčekový mach, Plochý mach
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
  • Váš nákupný košík je prázdny!

Čo je Stabilizovaný Mach?

   

Mach nevyžaduje závlahu, denné svetlo ani iný druh starostlivosti, to všetko vďaka stabilizácií. !Mach je určený výhradne len do interiéru!

1. Sobí Mach (Dutohlávka sobia)

je svetlo sfarbený kerovitý lišajník z čeľade dutohlávkovité, ktorý rastie v chladných oblastiach na suchších otvorených stanovištiach predovšetkým vo vyšších polohách. Stielky lišajníka sú až 8 cm vysoké, bohato vetvené. Každá vetva sa zvyčajne delí na štyri ďalšie. Rovnako ako ostatné lišajníky, rastie tiež Dutohlávka veľmi pomaly, približne 5 - 7 rokov do výšky 6 - 8 cm. Mimo to, že je významným krmivom pre soby, má Dutohlávka i ďalšie použitie. Mach z našej distribúcie pochádza konkrétne z Fínskych lesov odkiaľ je prepravovaný a ďalej spracovávaný, tak aby mohol byť použitý na výrobu machových panelov, obrazov alebo na predaj samostatne na váhu. Jedná sa čisto o prírodný produkt, ktorý prešiel prirodzeným impregnačným procesom, vďaka ktorému sa stal (Mumifikovaný čiže stabilizovaný) a tým si zachováva vzhľad živého machu na 10 rokov a viac.V našej ponuke nájdete mach tej najlepšej prémiovej a extra kvality, čo je poznať pri porovnaní vzhľadu jednotlivých čiapočiek sobieho machu s ostatné ponukou na trhu.

Farby machu sú k dispozícii v niekoľkých variantoch. Farba machu sa získava z prírodných, organických farbív, pretože prirodzený škandinávsky mach je takmer biely. Vďaka tomu, že výrobok je 100% prirodzený tak výsledná farba machu nie je jednorodá. Fínsky mach neabsorbuje farbivo rovnomerne čo mu dáva vo výsledku prirodzenú farbu.

2. Kopčekový mach (Ball moss)

Kopčekový a plochý mach z nášho sortimentu pochádza z francúzskych súkromných lesov. Po zbere machu a jeho očistení prichádza na rad konzervácia (stabilizácia čiže mumifikácia) aby si uchoval svoj živý vzhľad až po dobu 15 rokov.Pre zjednotenie farieb je nutné mach ešte dofarbiť. Farbíme ho ekologickú farbou do dvoch základných prírodných farieb a tým sú Svetlo zelená a Tmavo zelená.Takto Mumifikovaný mach je dostatočne odolný proti hnilobe a nepotrebuje žiadne zavlažovanie. Neodporúčame umiestňovať v blízkosti zdroja tepla ako sú radiátory alebo krb. Aby sme zachovali jeho stálofarebnosť, nesmieme umiestniť mach na priame slnečné žiarenie. Umiestnenie trvalo v príliš vlhkom prostredí nad 80% vlhkosti vzduchu sa kvôli možnosti tvorby plesne nedoporučuje.Pre lepenie machu na rôzne podklady používame špeciálne netoxické lepidlo na to určené.

Veľkosť (priemer) jednotlivých kopčekov je rôzna od cca 5 až 20 cm v jednom predajnom balení na našom eshope sú miešané vždy malé aj väčšie kusy pre estetickú tvorbu dekorácií.

 

3. Plochý Mach (Flat moss)

A ako ďalšia populárna machová dekorácia v poslednej dobe patrí tiež plochý mach, ktorý je vhodný na veľké plochy alebo pre aranžovanie v kombinácii s kopčekovým machom.

Aj tento druh machu z nášho sortimentu pochádza z francúzskych súkromných lesov. Po zbere machu a jeho očistení prichádza na rad  konzervácia (stabilizácia čiže mumifikácia) aby si uchoval svoj živý vzhľad až po dobu 15 rokov. Veľkosť (priemer) jednotlivých plátov je rôzna od cca 15 až 35 cm v predajnom balení na našom eshope sú vždy malé aj väčšie kusy pre estetickú tvorbu dekorácií.

 

 

Našim cieľom je Vaša maximálna spokojnosť.

Preto aby Vám Stabilizované rastliny vydržali minimálne 10 rokov si Vás dovoľujeme upozorniť na niekoľko faktov:

Stabilizovaný mach a rastliny sú 100% prírodný materiál, upravený špeciálnym procesom. Pri procese stabilizácie sa zachovávajú prirodzené vlastnosti – mäkkosť, prirodzený vzhľad. Kedže sa jedná o prírodný materiál, farby a veľkosti sa môžu líšiť. Môže sa stať, že po obdržaní/inštalovaní dekorácie zo stabilizovaného machu a/alebo stabilizovaných rastlín, budete cítiť pach – tento je výsledkom stabilizačného procesu, je úplne zdraviu neškodný a po 4-6 týždňoch vyprchá.

Pre zachovanie farby a jedinečných vlastností je potrebné zabezpečiť a dodržiavať nasledovné pravidlá:

  1. Nepolievať.
  2. Neskladovať/neumiestňovať v príliš vlhkom (nad 80%) alebo príliš suchom (pod 40%) prostredí, ako ani v blízkosti výhrevných telies.
  3. Neumiestňovať na priamom slnečnom svetle alebo v blízkosti žiaroviek a iných zdrojov vysokej teploty.
  4. Neumiestňovať na lakom alebo olejom upravené plochy bez podkladu.
  5. Zabrániť manuálnemu poškodeniu.

Potešíme sa aj každému lajku, zdieľaniu a komentu na našej FB stránke: StabilMach :)